پشتیبانی : 88930016-021 | داخلی 116 را شماره گیری کنید

AMD Freesync چیست و چه مزایایی دارد ؟

تکنولوژی AMD FreeSync در واقع ویژگی ای است که روی برخی از مانیتور های گیمینگ، لپ تاپ های گیمینگ و یا تلویزیون ها وجود دارد. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا از پارگی صفحه و تکه تکه شدن تصاویر روی آن جلوگیری کنید. همچنین این ویژگی کمک می‌کند تا میزان لگ ورودی مانیتور را کاهش یابد. (لگ ورودی مانیتور در واقع مدت زمانی است بین این که شما بهترین موس گیمینگ خود را تکان دهید و صفحه نمایش تکان بخورد.)

این تکنولوژی اولین بار در سال 2015 عرضه شد. در واقع FreeSync جایگزین شرکت AMD برای فناوری G-Sync شرکت انویدیا است. برای راه اندازی آن نیز به یک کارت گرافیک با هسته AMD نیاز دارد. تا ژانویه 2020 هزاران مانیتور با قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی AMD FreeSync عرضه شده.

AMD FreeSync چگونه کار میکند ؟

 

AMD freesync چیست ؟

 

پارگی تصویر یا تکه تکه شدن آن (تصویر بالا را ببینید که 3 تکه شده) اتفاقی ناخواسته است. این اتفاقی است که باعث می‌شود تصویر از هم گسیخته دیده بشود. این مشکل، نتیجه عدم تطابق و هماهنگی نرخ فریم ریت بازی شما (فریم های پردازش شده در کارت گرافیک) با رفرش ریت مانیتور شماست. (فریم های نمایش داده شده روی مانیتور)

نمایشگر های دارای قابلیت FreeSync دارای رفرش ریت پویا هستند. رفرش ریت پویا اجازه میدهد حداقل و حداکثر رفرش ریت مانیتور را با فریم ریت کارت گرافیک های AMD Radeon هماهنگ کند. در نتیجه از هرگونه پارگی تصویر جلوگیری خواهد کرد. همه ورژن های مختلف FreeSync بر اساس پروتکل همگام سازی انطباقی VESA هستند. این بدان معناست که این تکنولوژی هم روی HDMI و هم روی Display Port کار می‌کند. 

هر مانیتوری برای اینکه بتواند گواهینامه FreeSync را دریافت کند باید تست های متعدد AMD را بگذراند. در این تست ها مواردی همچون دامنه همگام سازی انطباقی، روشنایی، محدوده رنگ و بسیاری از موارد دیگر است.

بهترین نمایشگر های گیمینگ معمولا با چاشنی AMD FreeSync یا Nvidia G-Sync عرضه می‌شوند. همچنین امروزه بسیاری از مانیتور های کاربری عمومی، لپ تاپ ها و یا تلویزیون ها نیز با تکنولوژی های مختلف همگام سازی انطباقی عرضه می‌شوند.

FreeSync در برابر G-Sync

همانطور که بالاتر گفتیم، FreeSync تکنولوژی همگام سازی تطبیقی AMD در برابر G-Sync شرکت Nvidia است. برای استفاده از FreeSync شما نیاز به یک کارت گرافیک AMD دارید.

یک تفاوت اساسی بین این دو فناوری این است که FreeSync روی Display Port و HDMI کار میکند در حالی که G-Sync فقط روی Display Port کار میکند. (البته بجز تلویزیون های G-Sync شرکت LG که روی HDMI هم کار میکند.) 

از لحاظ عملکرد، این دو تکنولوژی فرق زیادی ندارند. FreeSync بر اساس یک استاندارد باز ساخته شده است و سازندگان صفحه نمایش مجبور نیستند برای استفاده از آن ، هزینه مجوز یا ماژول های سخت افزاری را به AMD بپردازند. د مقابل برای استفاده از G-Sync ، سازندگان مانیتور باید هزینه تراشه اختصاصی انویدیا را بپردازند. در نتیجه معمولا مانیتور های دارای FreeSync از مانیتور های دارای G-Sync ارزان تر هستند.

بسیاری از نمایشگرهای سازگار با G-Sync دارای مجوز FreeSync نیز هستند و بسیاری از نمایشگرهای FreeSync همچنین می توانند سازگاری G-Sync را اجرا کنند حتی اگر برای این کار گواهی نشده باشند.
  • تاپ سیستم ایران
  • شهریور ۳۱, ۱۴۰۰
  • 2904 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

  • پردازنده مرکزی
  • Intel
  • کارت گرافیک
  • Asus
درحال بارگذاری ...